Anonym vyhrožující bombou v prodejnách Kaufland se vydával za islámského teroristu

Velmi závažnou trestnou činnost objasnili díky profesionalitě a usilovné práci ostravští policisté. Během několika málo hodin zadrželi podezřelou osobu, která hrozila opakovaně v neděli 19. dubna 2020 teroristickým útokem a uložením nástražného výbušného systému v obchodních domech konkrétního řetězce. Ve výhrůžkách oznamovatel proklamoval svoji příslušnost k teroristické organizaci.

Policisté v neděli dopoledne prohledávali prodejny Kaufland, kde anonym oznámil...

Policisté v neděli dopoledne prohledávali prodejny Kaufland, kde anonym oznámil uložení výbušného systému (19. dubna 2020). | foto: Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

 

K informaci přistoupila policie s veškerou vážností a odpovědností a na řešení a zajišťování bezpečnosti občanů začali pracovat jak policisté krajského ředitelství, tak celorepublikových útvarů. Na opatření se podílela stovka policistů. Jednalo se především o policisty z příslušných obvodních oddělení a služby kriminální policie a vyšetřování v rámci Moravskoslezského kraje, dále o policisty ze speciální pořádkové jednotky krajského ředitelství a vzhledem k charakteru události byla v akci Pyrotechnická služba Policie ČR. Nechyběli ani služební psi speciálně vycvičeni na vyhledávání výbušnin. Přijatá opatření se dotkla téměř dvacítky obchodů v rámci celého kraje. Několik stovek osob muselo být evakuováno a občané neměli možnost vstupu do příslušných obchodů, popřípadě do celých objektů, ve kterých se tyto prodejny nacházely. Policisté střežili i okolí (například přilehlá parkoviště). Provedenými opatřeními a pyrotechnickými prohlídkami, které byly opakované, jelikož anonym oznámil uložení bomby v průběhu dne znovu, nebyl nástražný výbušný systém nalezen.

Již během anonymních hovorů kriminalisté prověřovali a vyhodnocovali zjištěné informace, které vedly k lokalizaci možného místa výskytu podezřelé osoby, kam byli vysláni policisté oddělení hlídkové služby, kteří osobu zadrželi. Dechová zkouška u podezřelého vykázala hodnotu kolem 1 promile. Po zjištění všech skutečností byla věc překvalifikována ze zločinu šíření poplašné zprávy na podezření ze zvlášť závažného zločinu vyhrožování teroristickým trestným činem. Celou věc si převzala Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Kriminalisté NCOZ dne 21. 4. 2020 obvinili jednapadesátiletého muže z Ostravska ze zvlášť závažného zločinu vyhrožování teroristickým trestným činem dle § 312f odst. 1 trestního zákoníku.

Dle závěrů kriminalistů tento muž dne 19. 4. 2020 opakovaně telefonoval na tísňové linky 112 a 158, kdy při hovorech se měl vydávat za příslušníka tzv. Islámského státu a vyhrožovat bombovým útokem vůči několika prodejnám jednoho obchodního řetězce v ostravské aglomeraci. Za neuskutečnění výhrůžek měl požadovat konkrétní plnění (1 milion USD v hotovosti a konkrétní typ dopravního letadla).

Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci navrhl vzetí obviněného do vazby, kdy Okresní soud v Ostravě tento návrh akceptoval a muže vzal dne 22. 4. 2020 do vazby.

V případě pravomocného rozsudku obviněnému muži hrozí trest odnětí svobody od 3 do 12 let.

Zdroj: https://tydenikpolicie.cz/anonym-vyhrozujici-bombou-v-prodejnach-kaufland-se-vydaval-za-islamskeho-teroristu/
0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments