Atentátník, jenž v Německu zabil devět lidí, prošel výcvikem na Slovensku

Tobias Rathjen, který v únoru postřílel devět lidí v německém Hanau, loni absolvoval nejméně dva bojové tréninky u soukromé bezpečnostní agentury na Slovensku. S informací přišel zpravodajský magazín Der Spiegel.
Experti zkoumají následky střelby v německém Hanau. (20. února 2020)

Experti zkoumají následky střelby v německém Hanau. (20. února 2020) | foto: Reuters

Hamburský týdeník píše, že atentátník prošel výcviky v červenci a v září loňského roku, za instruktory měl mít bývalé vojáky a příslušníky jednotek speciálního nasazení.

Fotogalerie

 

Tytéž informace potvrdili vyšetřovatelé pro německou agenturu DPA.

Třiačtyřicetiletý Tobias Rathjen 19. února zastřelil devět lidí, později ho nalezli i s jeho dvaasedmdesátiletou matkou mrtvé. Šlo o jeden z nejhorších rasistických útoků v Německu od druhé světové války.

Před činem útočník na internetu zveřejnil pamflety a videa s rasistickými názory a teoriemi spiknutí. Kdo není rasově čistý, patří vyhladit, napsal v pamfletu.

Ministr vnitra Horst Seehofer po atentátu, při němž bylo zabito osm mužů a jedna žena, hovořil o krajně pravicovém terorismu a generální prokurátor Peter Frank řekl, že pachatel byl „nanejvýš rasistického smýšlení“.

Spolkový kriminální úřad (BKA) nyní do vyšetřování vnesl otazníky. V předběžné zprávě vyšetřovatelé formulovali domněnku, že pravicově extremistický motiv nebyl hlavní, poznamenal Der Spiegel. Rathjen byl údajně zhruba 20 let chorobně přesvědčen, že ho sleduje tajná organizace, na což prý chtěl vší silou upozornit.

Der Spiegel dále píše, že podle expertů Rathjen vykazoval znaky duševního onemocnění, pravděpodobně paranoidní schizofrenii. V roce 2003 byl muž krátce v péči psychiatrů. Vyšetřující nejvyšší státní zastupitelství požádalo o psychiatrický posudek, jehož výsledek podle DPA ještě není k dispozici.

Podle policejních psychologů byla u Rathjena duševní nemoc a nenávist vůči cizincům neodlučitelně propojené. Vyšetřování jeho činu dál pokračuje.

Při střelbě v barech v německém Hanau zemřelo devět lidí (20. února):

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/tobias-rathjen-atentatnik-hanau-hesensko-bojovy-vycvik-slovensko.A200403_172310_zahranicni_jic

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments