Blog

BlogDalo se smrtícímu útoku na primátora zabránit? Experti: Stala se série chyb

Útok na primátora Gdaňsku Pawla Adamowicze (†53) zasáhl celé Polsko – a s ním i české politické špičky. Muselo k němu vůbec dojít? Polská média se zabývají otázkou, zda situaci nepodcenila bezpečnostní agentura. Blesk Zprávy oslovily bezpečnostní experty, kteří našli společnou řeč: bylo to sérií selhání a podcenění situace. „To je něco, co by se snadno mohlo stát i u nás,“ varovala pro Blesk Zprávy odbornice Veronika Fáberová.

Polskem otřásl nedělní útok na primátora Gdaňsku Pawla Adamowicze, který hovořil na pódiu při tradiční polské dobročinné akci. V osm večer pak na scénu vběhl muž, který na politika zaútočil vojenským nožem, starosta následkům zranění podlehl.

„Haló! Haló! Jmenuju se Stefan, seděl jsem nevinně ve vězení, seděl jsem nevinně ve vězení. Občanská platforma mě mučila, právě proto dnes zemřel Adamowicz,“ křičel po útoku muž. Adamowicz byl dříve členem této strany. Sedmadvacetiletý místní muž měl před útokem kolem krku kartičku s nápisem „média“.

Police potvrdila, že útočník má kriminální minulost. Podle informací médií jde o sedmadvacetiletého Stefana W., který byl v roce 2014 odsouzen za ozbrojené přepadení čtyř poboček bank v Krakově. Na svobodu se dostal nedávno – někdy na přelomu roku. O motivech ještě policie neinformovala. Útočník měl prý ovšem dříve i psychické problémy: soudní psychiatr mu diagnostikoval paranoidní schizofrenii.

Pochybnosti však vzbuzuje to, zda při útoku neselhali organizátoři akce. „Vystrašilo mě to, především, že ten člověk (útočník Stefan W. – pozn. red.) chodil po útoku po scéně s nožem, to trvalo věčnost,“ vyjádřil se pro server Gazeta.pl politik a právník Ryszard Kalisz. Z jeho pohledu byla akce „zcela nechráněná“.

„V takových situacích by měla být ochranné službě okamžitě odebrána koncese,“ dodal Kalisz.

 

I podle polské policie selhala ochranka. „Za zajištění bezpečnosti na takové akci je v prvé řadě odpovědný organizátor akce,“ řekl pro TVN24 mluvčí polské policie Mariusz Ciarka. Poblíž pódia z vlastní iniciativy bylo podle něj dvacet policistů, kteří neprodleně zasáhli, když viděli, co se odehrává.

Podle expertky riziko podceňujeme i v Česku

„Plánování bezpečnosti tam evidentně selhalo, protože u vstupu na pódium by ochranka měla být a neměla by tam nikoho pustit,“ řekl pro Blesk Zprávy Jan Fáček ze společnosti Hofa Guard.

Podle Fáčka nelze brát jako omluvu ani to, že útočník získal novinářský vstup. „Jezdíme s velkými kapelami, od Lucky Bílé po Kabáty, a tam víme, který držitel press karty smí fotit z pódia. Ten pořadatel mi ho přijde ukázat a je to většinou jeden člověk,“ upozornil. Podle něj se sešlo chyb více. To, že Stefan W. získal novinářskou akreditaci, je jen jednou z nich.

Podle polských médií ochranka dokonce ani nebyla během útoku na scéně. „Splnili jsme všechny formální i praktické požadavky, situace je předmětem vyšetřování,“ řekl pro server Wyborcza Łukasz Isenko, mluvčí bezpečnostní agentury Tajfun, která byla za bezpečnost akce zodpovědná. Podle Isenka se navíc jednalo o bezpečnost na veřejné akci, ne o osobní ochranu starosty. „To jsou dvě úplně rozdílné věci,“ vysvětlil.

Selhání? V backstage nebo sektoru pro média

„Pokud došlo k selhání ochranky, pak pravděpodobně někde v backstage nebo v sektoru vyhrazeném pro média – odtud musí být zabráněno nepovolaným vstupovat na pódium,“ vyhodnotila situaci pro Blesk Zprávy bezpečnostní expertka Veronika Fáberová ze společnosti Doverville.

Podle Fáberové je otázkou, zda backstage hlídala bezpečnostní služba, nebo si to řešil organizátor akce vlastními silami. „Útočníka evidentně nikdo z bezpečnostní služby nezaregistroval a nevyhodnotil ho jako riziko, soudě podle toho, jak dlouho se pohyboval na pódiu,“ dodala.

Podobná situace by přitom prý snadno mohla nastat i v České republice. „U nás stále bezpečnost akcí na veřejných prostranstvích velmi podceňujeme. Často od pořadatelů slýchám: ‚Děláme to takhle už léta a nikdy se nic podobného nestalo.‘ To logicky jen zvyšuje pravděpodobnost, že k negativní události dříve nebo později dojde,“ varovala pro Blesk Zprávy odbornice.

Odbornice varuje: Organizátoři nemají často potřebné znalosti

Podle Fáberové nemají lidé zodpovědní za organizování takových akcí totiž často potřebné bezpečnostní znalosti. „Snad právě proto podceňují význam bezpečnostní prevence. U nás se vždy něco pohne až po nějaké tragédii – jako například ve škole ve Žďáru,“ připomněla tragédii, kdy na obchodní akademii ve Žďáru nad Sázavou psychicky nemocná útočnice s nožem pobodala několik studentů a zabila 16letého chlapce. Případ tehdy vedl k diskusi o zajištění bezpečnosti na školách.

Přitom není potřeba vymýšlet nic nového, stačí jen využít stávajících možností. „Ochrana akcí na veřejných prostranstvích spadá do kategorie ochrany měkkých cílů. Ministerstvo vnitra ČR letos vypsalo dotační titul na zpracování potřebné dokumentace a výcvik lidí zodpovědných za organizování podobných akcí. Některé kraje však rizika stále podceňují a dotačních titulů zřejmě asi nevyužijí,“ upozornila Fáberová.

Zdroj: Blesk.cz, 15.1.2019

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/588778/dalo-se-smrticimu-utoku-na-primatora-zabranit-experti-stala-se-serie-chyb.html

 


Policie radí, jak se chovat při útoku aktivního střelce

Utíkej, schovej se, bojuj!

Preventivní videospot ukazuje, jak reagovat v případě útoku tzv. aktivního střelce.

Policisté z Oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy tímto videospotem navazují na své předchozí preventivní projekty zaměřené na problematiku útoku tzv. aktivního střelce, kterým se věnují od roku 2011. V té době začali připravovat vzdělávací seminář s názvem „Postup při mimořádných událostech ve školách a školských zařízeních“, který byl určen zástupcům vedení jednotlivých škol a především samotným pedagogům. Účastníci semináře se seznámili s nejznámějšími případy útoků ve školách, typologií útočníků a především s postupem, jak se zachovat v okamžiku útoku. Důležitá byla také prevence v podobě vodítek vedoucích k identifikaci potencionálního školního střelce, nechyběly také praktické rady a doporučení na přijetí systémových a technických opatření, která by v případě reálného útoku minimalizovala možné škody a usnadnila práci složek IZS. S nabídkou účasti na semináři pražští policisté oslovili téměř 900 základních, středních, vyšších odborných a vysokých škol. Semináře byly realizovány v letech 2012 a 2013.

Po tragické události ve Žďáru nad Sázavou v roce 2014 razantně vzrostl zájem o vzdělávání pedagogické veřejnosti v této problematice. Reakcí byl inovovaný seminář „Ozbrojený útočník ve škole“, který navazoval na ten předchozí a doplňoval ho o nové poznatky. S nabídkou účasti na semináři pražští policisté tentokrát oslovili téměř 1200 škol a školských zařízení působících na území hlavního města Prahy. Semináře byly realizovány v letech 2015 a 2016.

Útok ozbrojeného střelce v Uherském Brodě v roce 2015 a následné teroristické útoky v zahraničí výrazně zvýšily zájem české veřejnosti o informace, jak správně reagovat v takto mimořádných situacích. Pražská policie tak v rámci strategie ochrany tzv. „měkkých cílů“ zareagovala na poptávku veřejnosti a po vzoru zahraničních policejních sborů začala s tvorbou preventivního videospotu. V zemích, kde jsou tyto útoky četnější, je policií veřejnosti prezentován globální koncept tzv. cesty k přežití, založený na třech krocích: ÚTĚK – ÚKRYT – BOJ. Z tohoto konceptu vycházela i pražská policie.

Čím je specifický útok tzv. aktivního střelce?

 • Častěji útočí jednotlivci
 • Jejich cílem je v co nejkratší době zabít co nejvíce lidí, bez určitého vzorce výběru oběti
 • Záměrně si vybírají místa s vysokou koncentrací osob (obchodní centra, náměstí, dopravní uzly, turisticky vyhledávané cíle …)  
 • K útoku využívají různé druhy zbraní (střelné, bodné, výbušniny, vozidla …)
 • Neberou rukojmí, nevyjednávají
 • Stejná taktika je často využívána také při teroristických útocích!
 • Rozdíl mezi útokem aktivního střelce a teroristickým útokem je pouze v motivaci útočníka!

Jak reagovat v případě útoku tzv. aktivního střelce?

 • UTÍKEJPokud máte možnost využít únikovou cestu, utečte!

                           – Své osobní věci a cennosti nechte tam, kde jsou

                           – Pokud je to možné, pomozte ostatním s útěkem.

VARUJVarujte ostatní před vstupem do nebezpečné zóny

                                          – Z bezpečí zavolejte pomoc na číslo 158

 • SCHOVEJ SEPokud nemůžete utéct do bezpečí, je třeba najít místo kam se schovat!

                              – Zamkněte nebo zablokujte dveře 

                              – Schovejte se za pevné předměty

                              – Přepněte svůj telefon do tichého režimu, zůstaňte potichu

VARUJPokud to situace dovolí, volejte pomoc na číslo 158

Nejdůležitější informace pro operátora: kde jste a co se děje.   

 • BOJUJ Pokud je váš život v přímém ohrožení, bojujte!

                    – Snažte se zneškodnit střelce

                    – Jednejte rychle a násilně

                    – Použijte jakékoliv předměty, které se dají využít jako zbraně

                    – Jednejte maximálně efektivně

Když na místo dorazí bezpečnostní složky:

 • Zůstaňte v klidu a poslouchejte instrukce
 • Ruce držte vždy ve viditelné pozici
 • Vyvarujte se křiku a divoké gestikulaci
 • Mějte na paměti, že pomoc zraněným je na cestě

Partnerem projektu je Magistrát hlavního města Prahy, který ho hradil z finančních prostředků poskytnutých hlavním městem Prahou na prevenci kriminality. „Partnerství s magistrátem si velice vážím a uvědomuji si, že bez jeho podpory bychom tento projekt jen stěží realizovali. V tomto ohledu jsem rád, že naše vzájemná dlouhodobá spolupráce přináší i takové projekty, které budou v konečném důsledku sloužit ku prospěchu široké veřejnosti“, uvedl brigádní generál Miloš Trojánek, ředitel Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy.

„Jsem rád, že jsme mohli výraznou měrou přispět ke zrodu tohoto ojedinělého preventivního projektu, který bude zároveň důležitou součástí nového informačního portálu Magistrátu hlavního města Prahy s názvem Bezpečnost. Praha.eu“, dodal Libor Hadrava, radní Magistrátu hlavního města Prahy pro bezpečnost.    

Videospot je na YouTube kanálu Policie ČR https://www.youtube.com/watch?v=3Ierde6f9A0 k dispozici je i ve verzi s titulky a překladem do českého znakového jazyka https://www.youtube.com/watch?v=hEuAXc6tsuQ. Videospot je také umístěn na You Tube kanálu Týdeníku Policie https://www.youtube.com/watch?v=seKy2nXDx7s

Videospot je dále také umístěn na YouTube kanálu Praha.eu  https://www.youtube.com/user/PortalPrahaEu/featured. Další informace o této problematice naleznete na portálu MHMP https://bezpecnost.praha.eu/clanky/co_delat_kdyz

.

mjr. Bc. Ondřej Penc
por. Bc. Ladislav Beránek
7.6.2017

Zdroj: http://www.policie.cz/clanek/utikej-schovej-se-bojuj.aspx
Doverville počtvrté na Konferenci Bezpečná škola

Konference je pokračováním úspěšných ročníků 2015 až 2017, které se setkaly s mimořádným zájmem odborné veřejnosti, především z řad ředitelů škol všech stupňů. V roce 2016 i 2017 se jí zúčastnilo 246 posluchačů!

Cílem konference v roce 2018 je další rozšíření znalostí a seznámení zástupců škol a jejich zřizovatelů, pracovníků státní správy a samosprávy (kraje, města, obce) s možnostmi financování, normami, příklady dobré praxe, ale i technickými možnostmi a podmínkami při komplexním zabezpečení školských zařízení s ohledem na maximální možnou ochranu žáků, pedagogů i návštěvníků škol nejen před útoky tzv. šílených střelců, ale i před vandalismem nebo krádežemi.

Celou konferencí provede posluchače, jako moderátorka, paní Veronika Fáberová.


ROADSEC Security Toolkit

Soubor pokynů ROADSEC vypracovala na žádost Komise odborná bezpečnostní agentura. Výzkumný tým shromáždil a analyzoval stávající informace o bezpečnosti přepravy a bezpečnosti silniční dopravy. Tým vycházel z reálných dat a  ke spolupráci přizval bezpečnostní experty na dopravu. Soubor poskytuje jasné provozní pokyny, které pomohou evropským řidičům nákladních automobilů, dopravním společnostem a dalším klíčovým zúčastněným stranám řešit odcizení nákladu, vniknutí osob do nákladních automobilů a terorismus na evropských silnicích. ROADSEC aktualizuje a modernizuje současné bezpečnostní postupy, které se rychle stávají zastaralými v rámci neustále se vyvíjejícího rizika, nových technologií a regulačních změn. Vývoj nástrojů ROADSEC se uskutečnil v období od ledna do září roku 2017.

MI0418018ENN.en – Road Comm transport


Na Ministerstvu vnitra se sešli experti na prevenci kriminality z celé ČR

Přes 50 odborníků na oblast prevence kriminality z celé České republiky se 15. května 2018 na Ministerstvu vnitra zúčastnilo druhého ročníku technického semináře s názvem „Prevence kriminality a technická normalizace“. Seminář uspořádal odbor prevence kriminality MV ve spolupráci s Českou agenturou pro standardizaci, Evropským sekretariátem CEN/TC 325 a Asociací technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm, z. s., seminář organizačně zajistila bezpečnostně vzdělávací společnost Doverville.

Na semináři odborníci prezentovali zejména oblast praktického naplňování norem v bezpečnostních systémech, jejich přípravu a tvorbu. Dále diskutovali o bezpečnosti měkkých cílů: škol, nemocnic a veřejných prostranství či o kontrolních bezpečnostních technologiích. Seminář se též dotkl velmi aktuálního tématu GDPR, tentokrát z pohledu provozování kamerových systémů.

Veronika Fáberová vystoupila na semináři s prezentací k tématu bezpečnosti měkkých cílů. „Ochrana měkkých cílů je dnes moderní pojem, ne všichni však ví, co vše se za tím skrývá a je mylné si myslet, že tato problematika týká jen teroristických útoků. Naopak je zde obrovský prostor pro bezpečnostní prevenci v tom nejširším slova smyslu“ řekla Fáberová.

Dr. Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality MV uvedl. „Jednou z hlavních bezpečnostních priorit ČR je i ochrana tzv. měkkých cílů, mezi které patří například školy, nemocnice anebo veřejná prostranství. Na semináři jsme se snažili posluchače prakticky vybavit argumenty v podobě požadavků norem na bezpečnostní prevenci, které mohou ve své práci použít, a tím přiblížit technické normy veřejnosti“.

Technické normy jsou kvalifikovaná doporučení, nikoli povinná nařízení. Stejně jako všude jinde ve světě však existují případy, kdy povinnost dodržovat požadavky uvedené v normách vyplývá z jiného právního aktu, jako je např. právní předpis. Normy jsou často závazné také v obchodních smlouvách mezi dodavatelem a odběratelem a mohou být povinně vyžadovány u veřejných zakázek. Aplikace norem by měla vždy vycházet z detailní znalosti předpisů, k nimž byly konkrétní normy jako prováděcí předpisy vypracovány. Používání norem by se nemělo vnímat jako nátlakový prvek, ale jako všestranně výhodný nástroj k nalezení „společné řeči“. To platí obecně, ale u norem, které dbají např. na ochranu zdraví nebo stanovují kritéria bezpečnosti, je to obzvlášť důležité.

Praktická aplikace technických bezpečnostních norem v prevenci kriminality je nezbytná, soudobá bezpečnostní rizika jsou pro to jasným důvodem. Jedna věc je však proces přípravy, zpracování a výsledná norma chování, druhou částí, která je stále ještě nedostatečně řešena, je vlastní aplikace a využívání stávajících norem. Veřejnost je často nezná, a tedy i nevyužívá. Zde neobstojí názory, že jde o normu pouze doporučující, tedy nevymahatelnou. Proto orgány, které mohou pomoci, zpřístupňují obsah a dopady norem na seminářích a konferencích.


Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v Letňanech v Praze 9. Před dopadením se procházel po Karlíně nahý, proto ho záchranka převezla do psychiatrické léčebny v Bohnicích.

„Podezřelého šestadvacetiletého muže kriminalisté během několika málo hodin vypátrali. Je umístěn v psychiatrické léčebně a na případu budou kriminalisté dál pracovat,“ uvedl mluvčí policie Jan Daněk.

Nejdříve si podezřelého všimli strážníci ve středu v půl osmé ráno v Karolínské ulici v Praze 8. Podle informací městské policie vstoupil do jedné z administrativních budov nahý.

„Vzhledem k tomu, že byl zjevně psychicky narušen, ale nebyl agresivní, strážníci přivolali na místo kolegy ze záchranné služby,“ uvedl mluvčí strážníků Jan Čihák.

Následně muže vyzvedla záchranka, která ho dopoledne převezla z Karlína do psychiatrické léčebny. Při převozu záchranáři upozornili policii. Při pátrání pomohly policistům také informace od svědků, kteří podezřelého viděli odcházet z obchodu.

Událost se stala v úterý večer v obchodním centru v Letňanech v jedné z prodejen oblečení.

„Podle prozatímních zjištění pachatel přišel do obchodu, tam se převlékl do nových šatů a zavraždil dvaačtyřicetiletou ženu,“ informoval mluvčí.

Doplnil, že násilník při odchodu z prodejny vzal z pokladny peníze a zmizel.

„Mohu potvrdit, že se v úterý ve večerních hodinách stala v prostorách obchodního centra vražda. V této chvíli probíhá vyšetřování a více informací sdělí policie,“ řekla mluvčí obchodního centra Ivona Novotná.

Dodala, že nákupní galerie je i přes vyšetřování otevřená. Samozřejmě s výjimkou místa činu.

Kriminalisté při pátrání uvedli, že pachatel v obchodě nechal svoje staré oblečení: takzvané plísňové džíny značky Croop Denim, červenou flanelovou košili Mustang, černé tenisky DC, hodinky Daniel Klein a tmavou kšiltovku Marks & Spencer.

V prodejně nechal také červený zapalovač s nápisem “Sex instructor – first lesson free!“.

„Z obchodu odešel v novém pánském tmavém obleku značky Otto Berg ve velikosti 50. Stejné značky byly i polobotky,“ dodal mluvčí.

Menší obchody vlastní ochranku nemívají

Podle bezpečnostní expertky provozovatel obchodního domu obvykle najme bezpečnostní službu, která zajišťuje bezpečnost centrálně na chodbách a hlídá kamerový systém.

„Velké prodejny, jako H&M a C&A, mají navíc svoji vlastní ochranku. Menší obchody musejí spoléhat na ochranku celého obchodního centra,“ řekla iDNES.cz Veronika Fáberová, konzultantka v oblasti bezpečnosti.

Obchodní centra patří do skupiny tzv. měkkých cílů, kam patří místa s nízkou úrovní ochrany jako jsou také nádraží nebo sportovní stadiony.

Vraždu v obchodním centru řešila policie naposledy v létě 2016. Psychiatricky léčená třiatřicetiletá žena si v obchodě pořídila nůž a na pražském Smíchově ubodala náhodnou ženu. Za vraždu a pokus o ni jí pražský městský soud uložil 30 let vězení.