Byla to rozšířená sebevražda, chtěl zabít co nejvíc lidí, řekla policie o střelci z Ostravy

Střelba v čekárně ostravské nemocnice z prosince loňského roku byla rozšířenou sebevraždou. Útok byl dlouho připravovaný a chladnokrevný a měl za cíl připravit o život co nejvíc lidí. Motivem útočníka byla msta za to, že ho lékaři nechtějí léčit, když nezjistili žádnou vážnou nemoc. Dosavadní spekulace médií potvrdila ve středu policie spolu se státním zastupitelstvím poté, co bylo uzavřeno vyšetřování masakru.

Muž podezřelý ze střelby v nemocnici.

Muž podezřelý ze střelby v nemocnici. Foto: Policie ČR

„Jsem přesvědčen, stejně jako policisté, že si to místo vybral zcela záměrně s ohledem na množství osob, které se na něm nacházely,“ řekl státní zástupce David Bartoš.

Ke střelbě došlo v čekárně traumatologické ambulance, která byla plná pacientů. Videozáznamy z nemocnice podle Bartoše prokázaly, že střelec delší dobu hledal čekárnu, kde se nachází co nejvíc lidí.

Motivem činu byla s největší pravděpodobností mužova frustrace z toho, že lékaři nejsou schopni zjistit příčinu jeho zdravotních problémů. Trpěl totiž utkvělou představou, že má rakovinu nebo jinou podobně vážnou nemoc, což ale žádné vyšetření neprokázalo.

„Trpěl zvýšenou úzkostí o své zdraví. Někdy v polovině roku 2019 se mu přihodil úraz a následně začal některým symptomům přikládat až přehnanou důležitost. Začal se obávat, že trpí rakovinou a je nevyléčitelně nemocný, a snažil se kontaktovat různé lékaře a zdravotnická zařízení,“ dodal Bartoš.

Nebyl nepříčetný

Závěr lékařů, že netrpí žádnou chorobou fyzického původu, odmítal přijmout.

„Začal je podezírat, že ho nechtějí léčit, že mu něco zamlčují, respektive že mu nechtějí pomoci, tudíž si bude muset pomoci sám. V tu chvíli dospěl k závěru, že svůj život ukončí, a začal se na sebevraždu připravovat. S ohledem na své psychické rozpoložení ale nabyl dojmu, že nemůže ze světa odejít jen tak, ale že by měl po sobě zanechat jakýsi odkaz, aby nebyl jen jeden z řady pacientů, kteří trpěli nevyléčitelnou nemocí a řešili to sebevraždou. Tyto svoje myšlenky rozvíjel několik týdnů, možná měsíců a vyvrcholily tím, že se rozhodl zabít nejen sebe, ale více pacientů, takže při té sebevraždě nebude sám,“ dodal Bartoš.

Potvrdil také, že původně se vrah chtěl zastřelit ještě v čekárně, ale kvůli závadě zbraně se mu to nepodařilo, a tak z místa odjel do přírody nedaleko Hlučína, kde se nakonec zastřelil ve chvíli, kdy se ho policejní jednotka chystala zpacifikovat.

Duševní nemocí střelec s největší pravděpodobností podle výsledků vyšetřování netrpěl. Lékaři mu sice doporučili, aby se obrátil na psychiatra, to ale odmítl. Podle závěru znalců, kteří vycházeli z velkého množství listinných materiálů, zdravotnických zpráv a výpovědi svědků, za svůj čin plně odpovídal a nebyl nepříčetný.

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments