Bývalý zaměstnanec šikanoval Aero Vodochody. Firmě musí zaplatit milion

Městský soud v Praze se zastal největšího tuzemského výrobce letecké techniky – společnosti Aero Vodochody. Bývalý pracovník několik let na internetu urážel a pomlouval její vedení. Soud mu nyní tyto útoky zakázal a rozhodl, že musí firmu odškodnit jedním milionem korun.
Paní X má u mě otevřený účet a jednou jí ho sečtu, řekl Jiří D. | (6:54) | video: iDNES.tv

 

Jiří D. z Prahy pracoval v Aeru Vodochody dva a půl roku jako konstruktér přípravků. Smlouvu měl na dobu určitou, platila do konce srpna 2015. Po tomto datu ve společnosti skončil a začal na firmu veřejně útočit.

Muž je přesvědčen, že jeho pracovní poměr byl ukončen „na pokyn zhrzené zaměstnankyně partičkou nemocných psychopatů ve funkcích ředitelů“. Tvrdí, že neopětoval ženiny city a ta se mu pomstila – zařídila jeho vyhazov.

 


„To může být já proti zbytku světa a já do toho půjdu,“ tvrdí Jiří D.


 

Pracovnice (paní K.) jeho verzi odmítá. Vypověděla, že to byl Jiří D., kdo jí jednoho dne napsal, že si musejí o něčem popovídat. Sdělila mu, aby ji neobtěžoval. Je vdaná, má děti. Muž ji prý ve firmě sledoval, zpočátku jí psal milostné e-maily, pak začal vyhrožovat. Měla z něj strach a vyhýbala se mu.

V zaměstnání to u Jiřího D. začalo drhnout. Dostal výtku za neplnění pracovních povinností, přišel o povolení parkovat v areálu firmy. To se mu nelíbilo. Stěžoval si a hrozil trestním oznámením, medializací interních informací a zveřejněním videa, které se týkalo jedné firemní krádeže. Když mu končila pracovní smlouva, nadřízení ji už neprodloužili.

Jiří D. poté začal provozovat stránku aero-vodochody.net (nyní již nefunkční) podobnou oficiálnímu webu svého bývalého zaměstnavatele. Na ní publikoval řadu nevybíravých článků o firmě a jejích zaměstnancích. Tvrdil, že je v této společnosti páchána závažná trestná činnost. To však vyšetřování pod dozorem státního zastupitelství neprokázalo.

Vyjádření státní zástupkyně:

V uplynulých čtyřech letech zdejší státní zastupitelství dozorovalo prověřování několika trestních oznámení podatele Jiřího D. na společnost Aero Vodochody a členy jejího managementu, resp. obdrželo několik jeho trestních oznámení, avšak ve většině případů nebyly ani zahájeny úkony trestního řízení, neboť se zjevně nejednalo o podezření ze spáchání trestných činů, v jednom případě úkony trestního řízení zahájeny byly, avšak věc byla policejním orgánem odložena, neboť na základě výsledků prověřování dospěl k závěru, že se nejedná o podezření z trestného činu, přičemž tento postup byl potvrzen dozorující státní zástupkyní.

Nikola Petrlíková, státní zástupkyně

zdroj: vyjádření pro iDNES.cz, červenec 2019

Dvacet míčů na účet

Manažery Aera Vodochody označoval Jiří D. za bandu grázlů, používal pro ně výrazy jako lidský odpad, psí výkal, z**d či přizdi**áč. K útokům (vedeným i v anglickém jazyce) využíval také YouTube. Zveřejnil tam například smyšlené video, že nové letadlo, které Aero Vodochody vyvíjí, havarovalo.

Společnost vyzvala Jiřího D., aby s útoky přestal. Muž poslal do firmy dopis, v němž stálo: „Takže… věci se budou vodehrávat následovně: K. (zmíněná pracovnice, pozn. red.) vyletí z Aera a na můj účet přistane dvacet míčů. Soud zruší rozsudek (muž byl v roce 2017 odsouzen za vydírání a pomluvu pracovníků Aera Vodochody, dostal 10 měsíců podmíněně a zákaz zveřejňovat hanlivé, zavádějící a nepravdivé zprávy o této společnosti, pozn. red.) a všechny akce proti mně budou zastavený. Pak se můžem bavit vo tom, za jakých podmínek stránky vypnu.“

Firma rozhodla, že bude bránit svou pověst, a Jiřího D. zažalovala. Městský soud v Praze jí po provedeném dokazování dal za pravdu. Články a videa bývalého pracovníka označil za mimořádně nevkusná.

Počet videí, která hanila Aero Vodochody, šel do desítek. Takto vypadala některá z nich:

Printscreen videa, které mělo dehonestovat pracovnici společnosti Aero Vodochody (jméno a tvář jsme anonymizovali)Printscreen videa, které mělo dehonestovat společnost Aero VodochodyBývalý pracovník Aero Vodochody Jiří D. (leden 2017)6 fotografií

 

„Žalovaný z příčin vcelku malicherných, souvisejících s jeho konflikty v zaměstnání u žalobce, dospěl k závěru, že žalobce, resp. osoby u něho zaměstnané, ‚spravedlivě vytrestá‘, a začal šířit shora uvedené hanopisy a vulgární videa. Tento způsob vyřizování účtů nemůže požívat právní ochrany, je zjevným zneužitím práva na svobodu projevu,“ uvedla v rozsudku předsedkyně senátu Monika Vacková.

Soud ve svém aktuálním rozhodnutí zmiňuje dřívější znalecký posudek, který v roce 2016 pro účely trestního řízení vypracovali lékaři – psycholog a psychiatr. Podle nich není Jiří D. duševně nemocný. Má poruchu osobnosti. Je člověkem nepřizpůsobivým, obtížným sobě i svému okolí. Jeho agresivita je pouze verbální, je schopen ji ovládnout. Při vyšetření se choval pasivně, nekomunikoval a nespolupracoval. Soudních jednání se neúčastnil.

Milion do tří dnů

Městský soud v Praze nařídil Jiřímu D., aby konkrétní videa a články z internetu odstranil. Muž nesmí v budoucnu provozovat žádné weby, které by obsahovaly název společnosti Aero Vodochody. Má také zakázáno zveřejňovat v prostředí internetu (včetně sociálních sítí) jméno firmy a informace o ní a jejích představitelích.

„Žalovaný je povinen zaplatit žalobci 1 000 000 Kč do tří dnů ode dne právní moci rozsudku,“ rozhodl soud.

Jiří D. totiž navzdory všem opatřením, a to včetně jeho odsouzení v trestním řízení a zákazu publikování těchto zpráv, svá hanlivá videa a články dál šířil.

„Bezmoc z toho pro žalobce a jeho zaměstnance plynoucí soud vnímá rovněž jako nemajetkovou újmu svým rozsahem a charakterem zcela mimořádnou. Za částku přiměřenou povaze a rozsahu vzniklé újmy odpovídající charakteru, množství a době trvání všech útoků žalovaného, a též částku do jisté míry symbolickou, považuje soud jeden milion korun,“ uzavřel senát Městského soudu v Praze.

Společnost Aero Vodochody se domáhala dvojnásobku. Přes 300 tisíc korun má Jiří D. zaplatit firmě za náklady řízení. Verdikt není pravomocný. Obě strany se na konci dubna odvolaly k Vrchnímu soudu v Praze.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/byvaly-zamestnanec-aero-vodochody-pomluvy-urazky-vulgarity-firma-povest-soud.A200511_183137_domaci_iri

 

 

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments