Írán odložil pohřeb Solejmáního. Dav při tryzně ušlapal 56 lidí, další stovky zranil

Ostatky Kásima Solejmáního převáží nákladní vůz skrz zástupy truchlících Íránců. | foto: ČTK/AP

Kermán Při úterní tryzně za zabitého generála Kásema Solejmáního dav v Kermánu na jihovýchodě Íránu ušlapal 56 lidí a na 200 dalších osob bylo zraněno. Informovala o tom íránská televize. Předchozí informace hovořily o 50 mrtvých. Kvůli incidentu byl Solejmáního pohřeb odložen.

V pondělí, kdy Íránci uctili v metropoli Teheránu památku generála usmrceného Američany, podle agentury AP vyšel do ulic více než milion lidí. Agentura AFP odhadla, že úterní počet lidí v ulicích Kermánu se zdál být přibližně stejný jako v pondělí v Teheránu.

Procesí, jehož účastníci nesli rakev, mělo vyvrcholit pohřbením generálových pozůstatků. Íránští představitelé ale oznámili, že rituál byl kvůli příliš mohutnému davu odložen.

Ostatky Kásima Solejmáního převáží nákladní vůz skrz zástupy truchlících Íránců.Transparenty z pohřbu íránského generála Kásema Solejmáního.

 

Agentura Reuters napsala, že odklad je několikahodinový. Večer íránská státní televize začala vysílat v přímém přenosu záběry ze hřbitova, kde mělo být tělo uloženo. Po určité době byl ale přenos přerušen a íránská média oznámila, že pohřeb může být odložen možná až na časné ranní hodiny. Důvod tohoto druhého odkladu není podle AFP jasný. Server deníku Tehran Times nicméně napsal, že generál bude pohřben v úterý večer.

Na videích sdílených na internetu byla podle AP bezvládná těla v ulicích, zatímco lidé křičeli a snažili se zraněným pomoci. Íránská státní televize nejprve uvedla, že o život přišlo 35 lidí a 48 jich bylo zraněno. Později agentura Fars s odkazem na záchranné služby napsala, že 50 lidí v tlačenici přišlo o život a 213 jich bylo zraněno. Poté se počet obětí zvýšil na 56.

Velitel elitních íránských jednotek Solejmání zahynul při pátečním útoku amerického bezpilotního letounu poblíž irácké metropole Bagdádu. Útok nařízený přímo prezidentem USA Donaldem Trumpem vyvolal rozhořčení v regionu. Teherán pohrozil odvetou.

Z Íránu zpět do Iráku v úterý byly mezitím převezeny pozůstatky člena vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise, který byl zabit při stejném útoku jako Solejmání. Tisíce truchlících oděných v černém skandovaly „Amerika je velký satan“ na smutečním průvodu. Muhandisovy pozůstatky byly po útoku převezeny do Íránu k testování DNA. Následně byly poslány zpět do Íráku, Muhandisovy rodné Basry a pak poputují do posvátného města Nadžaf. V centru Basry přišly na smuteční průvod tisíce lidí. Mnozí nesli vlajky proíránské skupiny Katáib Hizballáh, kterou Muhandis založil. Spojené státy skupinu obvinily z raketového útoku v severním Iráku minulý měsíc.

 

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/pohreb-generala-solejmaniho-dav-uslapal-35-lidi.A200107_104235_ln_zahranici_ele

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments