Kamery na rozpoznávání obličejů v Praze jsou jak Velký bratr, kritizují nápad politici

Jako nepřípustný zásah do soukromí odmítají někteří politici snahu o spuštění systému rozpoznávání obličejů prostřednictvím pouličních kamer v Praze. O záměru policie ve středu informoval server iRozhlas.cz. Kritici systém přirovnávají k Velkému bratru z Orwellova románu 1984. Celou věcí se bude zabývat ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).


Ilustrační foto, Foto: Archiv, Právo

„Vůbec se mi to nelíbí. Chápu, že lidé mají obavu o svou bezpečnost, ta však nemůže být vykoupena úplnou ztrátou soukromí. Vše musí mít nějaké hranice. Pokud budeme na každém kroku sledováni, jsme blízko Orwellovu románu 1984. Tam se opravdu dostat nechci,” napsal Novinkám šéf občanských demokratů Petr Fiala.

Podobně reagoval i předseda STAN Vít Rakušan. „Z nápadu radost nemám. Neviděl jsem žádnou analýzu, která by dokládala, že od té chvíle budeme žít v Praze bezpečněji. Nemyslím si, že bychom měli za každou cenu žít ve světě Velkého bratra,” uvedl Rakušan s tím, že není známé nějaké objektivní riziko, aby se kvůli němu k něčemu takovému muselo přistoupit.

S postupem nesouhlasí ani pražští politici z vedení města. „Jak již uvedl náměstek pro životní prostředí a bezpečnost Petr Hlubuček (STAN), jedná se o citlivou záležitost. Osobně jsem proti užívání technologie rozpoznávání obličejů na městském kamerovém systému,“ reagoval primátor Zdeněk Hřib.

Pospíšil: Jsme proti šmírování

Stejně tak to vnímá i lídr Spojených sil pro Prahu a končící předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Proti šmírováni občanů jsme již důrazně protestovali v kauze elektroměrů, jejichž pomocí chtěli Piráti monitorovat pohyb v bytech. S náměstkem Hlubučkem jsme věc diskutovali a jsem stejného názoru,” doplnil Pospíšil.

Právě náměstek pro bezpečnost Petr Hlubuček (STAN) má policii v gesci. Sám uvedl, že jde o citlivou záležitost a Praha požádá o stanovisko Úřad pro ochranu osobních údajů.

Celou věcí se bude zabývat i ministr vnitra. „Jsem si vědom, že se jedná o velmi citlivé téma, u kterého hraje podstatnou roli ochrana osobních údajů. Požádám proto pražskou policii, aby mi sdělila podrobnosti k uvedené věci, a budu se jí dále zabývat,” napsal Novinkám ministr vnitra Jan Hamáček.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/kamery-na-rozpoznavani-obliceju-v-praze-jsou-jak-velky-bratr-kritizuji-napad-politici-40304288

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments