Na slovenské základní škole zabíjel její bývalý žák. Policie ho zastřelila

Bývalý žák základní školy ve slovenských Vrútkách ve čtvrtek nožem napadl tamní žáky a učitele. Zabil zástupce ředitelky a čtyři další lidi včetně dvou dětí zranil. Policie prchajícího útočníka zneškodnila, když ho nedaleko jeho domu zastřelila. Motiv útoku zatím není jasný. Podle televize JOJ se zástupce ředitelky snažil chránit děti, za což nakonec zaplatil životem.
Na slovenské základní škole zabíjel muž s nožem. Policie ho zastřelila | (1:44) | video: Facebook: Polícia Slovenskej republiky

 

Útočník podle policejního prezidenta Milana Lučanského rozbil dveře školy a vešel dovnitř, kde se ho snažil zastavit zástupce ředitelky. Údajný zaměstnanec a bývalý žák školy ho vážně zranil. Zástupce později svým zraněním podlehl.

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec přijel vyjádřit svou lítost nad událostmi ve Vrútkách. (11. června 2020)Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec, předseda parlamentu Boris Kollár a ministr školství Branislav Gröhling přijeli vyjádřit svou lítost nad událostmi ve Vrútkách. (11. června 2020)Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec a předseda parlamentu Boris Kollár vyjádřili svou lítost nad událostmi ve Vrútkách. (11. června 2020)Nemocnice v Martinu, kam byly převezeny oběti útočníka ve Vrútkách. (11. června 2020)

 

„Následně útočník vběhl do nejbližší třídy, kterou měl po pravé ruce, kde napadl učitelku a dvě děti. Poté se pokusil utéct z místa činu,“ popsal Lučanský průběh útoku. Pachatele nejdřív pronásledoval školník, který byl také raněn.

Mezitím na místo dorazila policie, která dvaadvacetiletého Martiňana dopadla asi 400 metrů od jeho domu. Jeden z policistů ho střelil do hrudníku, útočník na místě zemřel. Policie pak uvedla, že má situaci pod kontrolou.

„Detaily ještě zkoumáme, ale pravděpodobně šlo o akci jednotlivce, možná i psychicky narušeného. Zjišťujeme, zda se připravoval, zda měl doma nějaké plány, zda si opatřil nůž nebo ho vzal z domu. Když se o synově činu dozvěděl jeho otec, zhroutil se,“ citoval Lučanského Denník N.

Policejní prezident dodal, že už policie požádala o záznamy z kamer a vyslechne také svědky. Prohledává také útočníkův dům. „Na místo činu byl vyslán i posttraumatický tým,“ uvedla policie.

Televize JOJ popsala, že podle jejích informací muž vešel do školy a nožem začal útočit na děti. Zástupce ředitelky se je snažil ochránit, na což nakonec doplatil.

Dvě děti a dva dospělí jsou v nemocnici

Podle televize Markíza později vyšlo najevo, že napadenou učitelkou byla ředitelka školy. Mluvčí záchranářů Alena Krčová upřesnila, že třetí zraněnou dospělou osobou je školník.

Policie uvedla, že v martinské nemocnici jsou nyní dvě děti a dva dospělí, včetně ředitelky školy, která má otevřenou ránu na hrudníku. Jedno z dětí má údajně bodné rány v hrudníku a na břiše. Druhé má řezné rány.

Při zásahu byli zraněni také dva policisté, kteří mají střelné rány na nohách od odražených střel. Jsou mimo ohrožení života.

Server Aktuality.sk se odkazuje na svědkyni, podle které měl pachatel ve škole na starosti zásobování automatů s občerstvením. Policie to však zatím nepotvrdila. Škola ve Vrútkách spojuje mateřskou a základní školu a gymnázium. Ředitel Branislav Zacharides oznámil, že vyhlásil ředitelské volno a škola tak bude v pátek zavřená. Později se má rozhodnout, na jak dlouho.

Na místo činu kromě Lučanského odjel i ministr vnitra Roman Mikulec a předseda parlamentu Boris Kollár. Ten uvedl, že „odsuzuje násilný čin, který se odehrál dnes dopoledne na základní škole ve Vrútkách a vyžádal si oběti na lidských životech a vícero zraněných, mezi kterými jsou i děti“.

„Vrútky, jsem s vámi. Je mi nesmírně líto, co se stalo, a vyjadřuji tím upřímnou soustrast všem, kterých se tato tragédie týká. Školy jsou tím posledním místem, kde má úřadovat nenávist a zlo,“ napsal na sociálních sítích také ministr hospodářství a vicepremiér Richard Sulík.

Svou lítost na Facebooku vyjádřila i prezidentka Zuzana Čaputová. „Cítím obrovský smutek a žal nad tragédií ve Vrútkách. Vyjadřuji upřímnou soustrast rodině oběti útoku a podporu všem zraněným dětem, učitelkám a policistům. Nechápu a neznám pozadí tohoto šíleného útoku. Po telefonu jsem mluvila s ministrem vnitra, který mě informoval, že je situace pod kontrolou,“ napsala.

 

„Všem učitelkám, učitelům, policistům, dětem a jejich rodičům, kteří zažili těžké chvíle strachu, chci vyjádřit podporu. Myslím na vás. Nechť je v této chvíli naše solidarita s vámi i projevem odmítnutí násilí v jakékoliv podobě,“ dodala.

„Je mi velmi líto, co se stalo, vyjadřuji upřímnou soustrast všem pozůstalým. Bohužel blázni mezi námi žijí a takovýmto situacím nedokážeme zabránit. Na místo činu právě letí ministr vnitra, pevně věřím, že nás bude informovat,“ řekl k tragédii slovenský premiér Igor Matovič, který se ve čtvrtek zúčastnil summitu V4 v moravské Lednici. Soustrast vyjádřil také český premiér Andrej Babiš.

Matovič pak na Facebooku zástupce ředitele školy, který zemřel v nemocnici poté, co se snažil děti před útočníkem ochránit, označil za hrdinu.

Slovenský expremiér Peter Pellegrini pak napsal, že „je v duchu i se všemi učiteli, kteří poctivě plní své náročné a záslužné poslání a musí být šokovaní skutkem, za který jejich kolega zaplatil životem“.

„Jsem v duchu i se všemi rodiči, kteří každé ráno vypravují své dítě do školy a věří, že se jim zdravé vrátí domů. Děti, rodiče i učitelé si zaslouží pocit bezpečí a my pro to musíme udělat maximum,“ dodal.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/slovensko-utok-zakladni-skola-vrutky.A200611_111712_zahranicni_kha

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments