Nedělej to, Ivane! Ředitelka školy ve Vrútkách útočníka okamžitě poznala

Když mladý muž vyzbrojený nožem zaútočil minulý čtvrtek na ředitelku školy ve Vrútkách Eriku Repkovou, ta v něm okamžitě poznala bývalého žáka školy Ivana Čuloka. „Nedělej to, Ivane, nedělej to,“ apelovala na 22letého muže. Ten ji vzápětí zranil nožem.

Tělo útočníka na místě činu u školy ve Vrútkách

Tělo útočníka na místě činu u školy ve Vrútkách Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Ředitelka měla štěstí, že při ustupování před pachatelem upadla a nebyla zasažena nožem smrtelně. „Pocítila jsem ostří nože, ale při couvání jsem upadla, a to mě zachránilo. Nůž sklouzl po levé straně hrudníku a nevbodl se hluboko. Upadla jsem, narazila jsem si kostrč a hlavu,” popsala chvíle hrůzy Repková.

Útok se podle ní stal v 9.50 hodin, v tu chvíli uslyšela řinčení rozbitého skla. „Výplň plastových dveří má dvojí sklo a řinčení znělo jako výbuch granátu. Otevřela jsem dveře ředitelny, a to už zástupce ředitele pro gymnázium běžel ke třídám prvního stupně,“ napsala ředitelka.

Chodbou se tehdy ozvalo varování školníka: „Pozor, má nůž!“ Ředitelka s další zástupkyní běžely na pomoc a křičely na učitelky, aby se zavřely s dětmi ve třídách. Pachatel si to namířil do 4. B, k první místnosti na chodbě. „Zavřel za sebou dveře a my uslyšely křik. Ze třídy vzápětí vyběhly tři děti, které zástupkyně odvedla do kanceláře. Poskytla první pomoc žačce, která měla řezné rány na krku a hrudi,“ uvedla Repková.

Zástupce pro gymnázium Jaroslav Budz se snažil otevřít dveře do třídy 4. B, ale nestihl to. „Dveře otevřel útočník zevnitř a bodl zástupce přímo do srdce. Kolega se opřel o zeď, padal k zemi a zůstal ležet v kaluži krve,“ dodala ředitelka školy.

Vzápětí pachatel zaútočil na ředitelku. Pokusil se dostat také do třídy 4. A, ale ta už byla v té chvíli zamčená. „I další třída byla zamčená, šel k zadnímu vchodu, ale ten byl rovněž zamčený. Tak se vrátil, odkud přišel. Za celou dobu neřekl ani slovo,“ uvedla ředitelka školy.

Repková odmítla informace o možném šikanování Ivana v době, kdy školu navštěvoval. Podle slovenských médií byl šikanován kvůli vzhledu, měl totiž rozštěp rtu. „Jsem ředitelkou dvacet let, mám úžasný tým pedagogů, kteří řeší každý náznak šikany, komunikují s rodiči a odborníky,“ uvedla ředitelka školy. Svého zástupce označila za hrdinu, který zemřel při ochraně dětí a kolegů.

Když muž opustil školu, pronásledovali ho přivolaní policisté, na které rovněž zaútočil nožem. Policisté ho vzápětí zastřelili. Útok na školu si vyžádal jednu oběť a pět zraněných, mezi nimi i dvě děti.

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments