Německá policie zatkla čtyři islamisty z Tádžikistánu. Zřejmě chystali teroristické útoky

ilustrační snímek | foto: Reuters

 

Berlín Německá policie ve středu brzy ráno zatkla čtveřici islamistů z Tádžikistánu, kteří zřejmě chystali teroristické útoky na území spolkové republiky. V tiskové zprávě o tom informovalo nejvyšší státní zastupitelství, které má v Německu na starosti nejzávažnější kriminalitu, včetně terorismu. Radikálové se podle něj hlásí k takzvanému Islámskému státu (IS).

Speciální jednotky zasahovaly na několika místech nejlidnatější německé spolkové země Severního Porýní-Vestfálska – ve městech Werdohl, Siegen a v okrese Heinsberg. Policie při akci kromě bytů zadržených prohledala i šest dalších objektů.

Nejvyšší státní zastupitelství je přesvědčeno o tom, že muži ze středoasijské země vytvořili teroristickou buňku. Islámskému státu, s jehož vysokými činiteli byli v kontaktu, se podle něj upsali v lednu 2019. Původním záměrem skupiny podle vyšetřovatelů bylo vycestovat do Tádžikistánu a bojovat tam v rámci ozbrojeného džihádů proti vládě, nakonec se ale rozhodla zůstat v Německu a zaútočit zde.

K možným terčům buňky, jejíž zřejmý šéf je už od loňského jara kvůli nelegálnímu držení zbraní ve vyšetřovací vazbě, patřili podle vyšetřovatelů americká zařízení v Německu, ale také jednotlivci. Především šlo o osobu, která se podle radikálů vyjadřovala kriticky k islámu. Jeden ze zatčených už zamýšlenou oběť dokonce špehoval. Informace si muži zjišťovali také o amerických leteckých základnách v SRN.

Skupina měla k dispozici zbraně i munici. Navíc si na internetu objednala i některé součásti potřebné k výrobě improvizované výbušniny, uvedly německé úřady.

ČTK

 

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/nemecka-policie-zatkla-ctyri-islamisty-z-tadzikistanu-zrejme-chystali-teroristicke-utoky.A200415_091740_ln_zahranici_ele

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments