Přestřelka při nepokojích v americkém Wisconsinu

Včera obletěla svět, včetně některých našich médií, zpráva o konfrontaci ozbrojeného civilisty s davem rabujících ve městě Kenosha. Uvedené informace však byly přinejmenším zavádějící, tak jsem se rozhodl celou událost popsat.

Poslední aktualizace: 29. 8. 10:22

 

Obyvatelé stotisícového amerického města se strachem v očích pozorovali západ slunce očekávajíce, že ulice již třetí den nezalije jen tma, ale také neustávající násilné nepokoje, které zde vypukly poté, co policisté o víkendu postřelili Jacoba Blakea. Na černocha s bohatým trestním rejstříkem, který ignoroval policejních výzev, pokusil se nastoupit do svého auta, kde v tu dobu byly jeho 3 děti, a ruku natáhl do přihrádky, v té chvíli policisté spustili palbu.

V případě, že Twitter smaže některá z videí kontaktujte mě prosím na petr-vrana@post.cz, abych mohl upravit zdroje.

Tu noc, stejně jako i noci předním, se několik desítek až stovek ozbrojených dobrovolníků z řad civilistů rozhodlo, že se masivní destrukci a násilí, které lokalitu v uplynulých dnech pustošilo, pokusí alespoň z části zmírnit. Několik z nich se shromáždilo například u již minulou noc vyrabovaného a částečně vypáleného obchodu s auty (video zde).

Mezi těmito cca dvěma desítkami lidí stál také 17letý Kyle Rittenhouse, vybavený samo-nabíjecí puškou AR-15 a lékárničkou, na videu zde. Před samotnou střelbou byly s Kylem natočeny 2 krátké rozhovory. V prvním (video zde) říká, že přišel chránit majetek svých spoluobčanů, video končí scénou, kdy Kyle spěchá na pomoc jednomu ze zraněných demonstrantů, kterého má v úmyslu ošetřit. Ve druhém (video zde) popisuje roli celé skupiny, kterou je chránit tento konkrétní obchod, přičemž jeho konkrétním úkolem je poskytovat zdravotní pomoc.

 

Těsně před střelbou se někteří z rabujících vydávají do areálu již zmíněné budovy, kde bezcílně ničí vše, co jim přijde pod ruku.

 

Podle novějších informací některý z ozbrojených civilistů pomocí hasícího přístroje uhasil zapálenou popelnici, čímž na sebe i své kolegy poštval část již tak rozhněvaného davu (video zde a zde). Část davu následně začala pronásledovat Kyla, což způsobilo jeho oddělení od skupiny. Poté je Kyle zachycen při první střelbě (zde), několik bloků od původního stanoviště, kde utíká před rabujícími. 36letý Joseph Rosenbaum, odsouzený pedofilní násilník, Kyla pronásleduje a hází na něj nějaký předmět (některé zdroje mylně uváděly zápalnou láhev), v momentě kdy ho s jasným úmyslem napadnout dobíhá je po varovném výstřelu zastřelen, neznámý střelec pár metrů od Kyla v ten samý moment ještě vystřelí z pistole.

Joseph je ještě před svou smrtí zachycen na videu, kde se snaží vyvolat konflikt s ozbrojenými civilisty po uhašení hořícího kontejneru a chvíli poté křičí „zastřelte mě negři,“ (video zde). Jeho přání se mu jak již víte nakonec vyplnilo.

Kyle se stahuje, načež útočníkovi spěchá na pomoc, zatímco vytáčí svého přítele, kterému vše telefonicky oznamuje. Hovor ovšem nestihne dokončit, neboť se ho rozzuřený dav chystá zlynčovat, nezbývá mu nic jiného než utéct (detailní video zde).

Následující záběry se od obchodu přesunují na nedalekou silnici, kde mladíka dav dostihne. Nejprve je zezadu udeřen do hlavy blíže neidentifikovatelným předmětem, následkem čehož ztrácí rovnováhu a padá na zem.

Po chvíli na něj, kopem s rozběhem, zaútočí první z pronásledovatelů, jeho útok Kyle částečně odrazí, přičemž dvakrát vystřelí, postřelený útočník prchá do bezpečí.

Poté ho Anthony Huber, 26letý zločinec se záznamem za ublížení na zdraví a domácí násilí, zezadu uhodí do hlavy skateboardem a pokusí se mu sebrat zbraň, neúspěšně. Je postřelen a padá k zemi, později umírá.

 

Jako poslední se proti němu rozeběhne Gaige Grosskreutz, 26letý člen marxistického revolučního uskupení, The People’s Revolution Movement, odsouzený za manipulaci se zbraní pod vlivem drog, hrozba namířenou zbraní ho ale na chvíli odradí. Zatímco Kyle přesune svou pozornost k okolí, Gaige vytasí svou nelegálně drženou pistoli a znovu útočí, Kyle ho ale předtím, než stihne cokoliv napáchat střelí do ruky, ve které drží zbraň. Gaige byl převezen do nemocnice, kdy podstoupil operaci, dle vyjádření jeho přítele lituje jen jediného, toho, že Kyla nestihl zabít (zde).

Informace o útočnících jsou dostupné zde.

O střelci

Kyle, přestože se celý incident udál v americkém státě Wisconsin má trvalé bydliště v Illinois, cca 20 mil od místa střelby.Přestože místní zákony umožňují výjimku z 18leté hranice pro získání zbraně, byl kyle obviněn z nedovoleného ozbrojování, zbraň tak pravděpodobně držel ilegálně.

 

Pokračování a důsledky

Kyle byl obviněn z plánované vraždy 1. stupně, což je podle amerického práva nejzávažnější typ vraždy, který se neshoduje s průběhem tohoto incident. Je tak možné, že toto obvinění bude smeteno ze stolu.

Některé sociální sítě skryly veškeré výsledky po vyhledávání Kylova jména, to se zatím ještě nikdy nestalo, přestože například konkrétní profily masových střelců téměř vždy okamžitě po řinu zmizely.

Velká část amerických médií celou událost překrucuje.

Autor: Petr Vrána | čtvrtek 27.8.2020 19:47 | karma článku: 47.91 | přečteno: 29781x

 

Zdroj: https://petrvrana1.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=756291

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments