Sever Itálie je v karanténě, zavírají se tam lyžařská střediska

Italská vláda v nedělních časných ranních hodinách vyhlásila karanténu v celé oblasti Lombardie a 14 dalších provincií na severu země. Nařízení se dotýká více než 15 milionů lidí. Za porušení karantény hrozí pokuta. Podle českého ministerstva zahraniční jsou ale povoleny návraty do vlastního bydliště.
Sever Itálie je kvůli šíření koronaviru v karanténě | (1:09) | video: Reuters

 

Italský premiér Giuseppe Conte podepsal dekret, který uvaluje karanténu na severoitalské regiony. Rozhodnutí má zabránit šíření nového typu koronaviru.

Fotogalerie

 

Mnohá omezení znemožňující pokud možno vyšší koncentraci lidí ale platí i pro celý zbytek Itálie. Přísná karanténa platí do 3. dubna. Může se však podle potřeby prodloužit.

V dokumentu se podle listu Corriere della Sera píše, že je nutné „absolutně zabránit jakémukoli pohybu z oblasti, ale i do ní.“ Kdo nebude zákaz respektovat, hrozí mu až tři měsíce vězení a pokuta v řádu stovek eur.

Železniční a letecký provoz v oblastech zahrnutých do nové „bezpečnostní zóny“ zastaven není, lidé však musejí kontrolujícím policistům či vojákům prokázat, že mají mimořádné pracovní či zdravotní důvody pro to, aby cestovali. „Donucovací orgány zajistí dodržování nových pravidel stanovených nařízením vlády,“ varuje se v textu dekretu. Jsou povoleny návraty do vlastního bydliště.

Pokud se u člověka projeví horečka, tedy bude mít teplotu od 37,5 stupně výše, a kašel, úřady důrazně doporučují zůstat doma, omezit sociální kontakty a kontaktovat lékaře. Pro lidi v karanténě platí striktní zákaz přesunu mimo vlastní bydliště.

Karanténa se týká provincií Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Pesaro a Urbino, Benátky, Padova, Treviso, Asti a Alessandria.

S úderem půlnoci vyhláška ještě neplatila, premiér Giuseppe Conte ji podepsal až v noci. Návrh vyvolal protesty guvernérů dotčených oblastí.

Uzavřené vleky, konec lyžařské sezóny

Kromě běžného života místních mají nejnovější opatření vlády výrazný dopad také na závěr lyžařské sezóny v regionu. Vleky a lanovky ve střediscích v regionu zůstanou uzavřené.

Výjimku mají lékarny a prodejny potravin. Stopku naopak dostaly tělocvičny, bazény, wellness centra nebo lázně.

Kromě omezení pohybu lidí opatření rozšířené na celou Itálii zakazuje svatby, pohřby, sportovní a kulturní akce. Bary a restaurace mohou zůstat otevřené pod podmínkou, že dokáží garantovat vzdálenost mezi lidmi alespoň jeden metr, jedná se tedy pravděpodobně o luxusní restaurace.

Do poloviny března se přerušuje výuka ve školních zařízeních všech stupňů. Univerzity mohou pokračovat ve vzdělávání na dálku

Dokument má dvě desítky bodů. Bez výjimky ruší všechny velké kulturní a společenské akce. Bohoslužby se musí organizovat bez většího počtu lidí, kteří nesmí být vzájemně blíž než na jeden metr. Lidé by také neměli chodit k lékařům a do nemocnic, vláda doporučuje kontaktovat lékaře telefonicky nebo e-mailem.

Online reportáž

10:05

Stát chce kvůli šířícímu se koronaviru nakoupit 150 umělých plicních ventilací. Nyní stát disponuje dvěma desítkami na 100 000 obyvatel. Policie, hasiči a celníci budou kontrolovat zdraví pasažérů v mezinárodních vlakových spojích. Má jít o zhruba 40 spojů.

10:00

Ministerstvo zdravotnictví od úterý zakáže návštěvy v lůžkových odděleních nemocnic a domovech seniorů, řekl Vojtěch. Budou výjimky třeba pro hospice.

09:55

Vláda rozhodne o zákazu cest státních úředníků kvůli šíření koronaviru. O výjimkách bude rozhodovat příslušný ministr, uvedl premiér Babiš.

 

Koronavirem už onemocněl i jeden z italských čelních politiků Nicola Zingaretti, lídr Demokratické strany a člen vládní koalice. „Tak to přišlo,“ oznámil ve videu na Facebooku. Dodal, že dodržuje všechna nařízení úřadů a a je v domácí karanténě.

Počet infikovaných novým typem koronaviru za posledních 24 hodin v Itálii vzrostl o 1247 případů, v zemi je tedy celkem 5883 nemocných. Nemoci COVID-19, kterou tento virus způsobuje, podle nové bilance italských úřadů podlehlo dalších 36 lidí, choroba si zde vyžádala 233 životů. Přes 500 lidí se však už úspěšně vyléčilo, připomněl deník Corriere della Sera.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/benatky-italie-koronavirus-vlada-nakazeni.A200307_220605_zahranicni_maka

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments