Soud zprostil obžaloby muže, který v hospodě zastřelil hosta. Jen se bránil

Zprošťující verdikt si v úterý u olomouckého krajského soudu vyslechl jednapadesátiletý Milan Sobotka, který čelil obžalobě za to, že v restauraci v Zubří na Vsetínsku loni v říjnu v opilosti zastřelil legálně drženou pistolí jednoho z hostů, který ho tam napadl. Za zabití mu hrozilo až 10 let za mřížemi. Verdikt není pravomocný, neboť zmocněnec pozůstalých a žalobce si ponechali lhůtu na odvolání.

„Je mi líto, co se stalo. Strašně mě to mrzí. Nechtěl jsem to tak. Pokud můžete, odpusťte mi. Jen jsem se bránil,“ řekl se slzami v očích ve své závěrečné řeči před vynesením rozsudku Sobotka a soud mu dal nakonec za pravdu.

„Bylo prokázáno, že obžalovaný vzal zbraň, přiložil ji na hrudník a vystřelil. Prokázalo se i to, že tak jednal úmyslně. Jasné také je, že konflikt vyprovokoval poškozený. Museli jme tedy vyřešit jen to, zda obrana byla přiměřená, či nebyla. A z výpovědí Sobotky, který jednal v ohrožení života, znalců, ale i dalších svědků nelze jednoznačně říct, že způsob jeho obrany byl protiprávní,“ vysvětlil předseda senátu Martin Lýsek.

Ke stejnému závěru v průběhu jednání soudu došel i státní zástupce, byť původně byl jiného názoru. „Vycházel jsem hlavně z výpovědi znalců, podle kterých obžalovaný střílel v důsledku akutní stresové poruchy. Navíc na to, jak situaci vyhodnotil, neměl podle nich vliv ani alkohol. Proto jsem změnil názor,“ řekl žalobce.

Bil ho na zemi

Vše se odehrálo loni 6. října v Hospůdce na Starém v Zubří na Zlínsku. Poškozený tam nechtěl zaplatit útratu a v té souvislosti Sobotku napadl. Tragédie se stala, když se útočník a obžalovaný „váleli“ na podlaze.

„Já byl dole, on na mně. Nemohl jsem dýchat, lapal jsem po dechu, snažil jsem se bránit, ale nebylo to nic platné. Má situace byla zoufalá. Nestačil jsem na něho fyzicky, nevěděl jsem, co dál. Křičel jsem dost, ale marně. Pak se mi podařilo vytáhnout zbraň, neměl jsem však v úmyslu ji použít. Přestával jsem však vidět, všechno se mi začernilo, skoro jsem nedýchal, byla to hrůza, bál jsem se, že mě zabije, a on pořád pokračoval. Tak jsem vystřelil,“ vypověděl Sobotka.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/krimi/clanek/soud-zprostil-obzaloby-muze-ktery-v-hospode-zastrelil-hosta-jen-se-branil-40304157

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments