Střelec v čekárně nemocnice zavraždil 6 lidí, pak v autě obrátil zbraň proti sobě

Ve Fakultní nemocnici Ostrava se v úterý ráno střílelo. Podle již potvrzených informací zemřelo šest lidí, další dva lidé jsou zranění. Pachatel ujel, ale policie ho vrtulníkem kolem 10.30 vypátrala. Muž se střelil v autě do hlavy a zraněním krátce nato podlehl. Do Ostravy dorazil i premiér Andrej Babiš.
Ve Fakultní nemocnici Ostrava se střílelo. Šest lidí přišlo o život. | Video: Aktuálně.cz

 

Dvaačtyřicetiletý pachatel z Opavska střílel v čekárně traumatologické ambulance na poliklinice mezi sedmou a půl osmou ráno. Z místa činu poté ujel stříbrnošedým vozidlem Renault Laguna. Policie ho vypátrala kolem 10.30 v Děhylově. „Z místa nálezu se ozvala střelba,“ informovala policie. Krátce nato potvrdila, že je mrtev.

Policie uvedla, že muž po lidech v čekárně střílel z krátké ruční zbraně, kterou měl v držení nelegálně. Podle ředitele nemocnice Jiřího Havrlanta začal střílet bez varování a z bezprostřední blízkosti na hlavu a na hrudník.

Za několik sekund postřelil devět lidí, šest jich zemřelo – čtyři muži a dvě ženy. Dva zranění podstoupili operaci. Další člověk má ještě lehké zranění na krku od letící kulky. Šlo o pacienty, nejsou mezi nimi lékaři nebo zdravotní sestry. Mezi mrtvými ani zraněnými není žádné dítě.

„Je to velká tragédie. Je svolán krizový štáb,“ dodal hejtman Vondrák. „Já mám informaci, že oběti jsou lidé z čekárny, naštěstí tam nebylo mnoho lidí. Ten člověk údajně střílel zblízka a mířil na hlavu a krk. Takže katastrofa. Vůbec nechápu, jak je to možné a jaké jsou motivy takového mladého člověka,“ informoval premiér Babiš. Premiér zrušil svůj program a zamířil do Ostravy.

Pachatel opustil nemocnici ještě před příchodem policie, takže jeho identitu získala až ze záběrů bezpečnostních kamer. „Vytěžením kamer jsme identifikovali podezřelého, nasadili jsme dva vrtulníky. Vozidlo bylo identifikováno na Opavsku. Když byl vrtulník nad tím vozidlem, tak se pachatel střelil do hlavy,“ informoval ředitel krajské policie Tomáš Kužel.

Motiv jeho činu zatím nezná. Seznam Zprávy napsaly, že střelec byl pacientem na oddělení hematoonkologie. Informaci, že byl nemocný, potvrdil i jeho zaměstnavatel, s nímž hovořil Radiožurnál.

Původně policisté uvedli, že podezřelý muž je vysoký asi 180 centimetrů a má červenou bundu. Poté však svou výzvu ke zveřejněné fotografii muže upřesnili: „Jedná se o důležitého svědka události, ale v tuto chvíli pracujeme s jinou verzí a pátráme po jiné osobě. Děkujeme za pochopení,“ napsala policie na Twitter. Fotografii následně smazala.

Lidé byli uzavřeni na odděleních

Provoz nemocnice byl po nějakou chvíli téměř kompletně zastaven. Zaměstnanci nesměli vycházet z oddělení. „Všichni jsou nervózní,“ uvedla pracovnice z fakultní nemocnice.

„Jsme tady zamčení na chodbě, sledujeme televizi, nemáme s nikým spojení. Jak dlouho to bude trvat, nemáme tušení,“ popsala ranní situaci na místě jedna z lékařek, s níž se spojil deník Aktuálně.cz. Během dopoledne se ale provoz v nemocnici začal vracet do normálu. Poliklinika ve Fakultní nemocnici Ostrava zůstává po střelbě v čekárně nadále uzavřena. Uzavřena byla i budova přilehlé Vysoké školy báňské.

Zdravotní personál před budovou ostravské nemocnice po střelbě
Zdravotní personál před budovou ostravské nemocnice po střelbě | Foto: ČTK

 

„V současnosti posilujeme dohled nad vybranými měkkými cíli po celé České republice. Veřejnost žádáme o trpělivost a ohleduplnost,“ napsala policie na Twitteru.

„Kvůli události v Ostravě pražská policie navýšila již probíhající bezpečnostní opatření v souvislosti s adventem. Konkrétně byl zvýšen výkon služby v okolí pražských nemocnic policisty vybavenými balistickou ochranou a dlouhými zbraněmi. Zároveň kontaktujeme nemocnice, informujeme je o situaci a žádáme, aby při jakémkoliv podezření volali linku 158,“ uvedl Jan Daněk, mluvčí pražské policie.

Ve Fakultní nemocnici Ostrava se střílelo. Šest lidí přišlo o život. | Video: Aktuálně.cz

 

Prezident Miloš Zeman vyjádřil hlubokou soustrast pozůstalým po obětech dnešní střelby. Poděkoval všem, kteří pomáhají.

Střelba v ostravské nemocnici je druhá nejtragičtější v historii ČR. V únoru 2015 zastřelil muž v restauraci v Uherském Brodě osm lidí a pak sebe.

Fotografie z dění na FNO.
Fotografie z dění na FNO. | Foto: Aktuálně.cz

 

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/regiony/moravskoslezsky/ve-fakultni-nemocnici-v-ostrave-se-strilelo-zasahuji-policis/r~818b99681b1c11ea82ef0cc47ab5f122/

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments