Střelec z novozélandských mešit dostal za vraždu 51 lidí doživotí

Soud na Novém Zélandu poslal atentátníka z Christchurche na doživotí do vězení bez možnosti podmínečného propuštění. Devětadvacetiletý Brenton Tarrant se tak v zemi stal vůbec prvním člověkem odsouzeným k takovému trestu. Soudce označil Tarranta za „teroristu, nelidského a ohavného masového vraha, zrůdu a bezpochyby nejhoršího novozélandského zabijáka“.
Viděl jsem mu strach v očích, vzpomíná přeživší střelby v novozélandské mešitě | (1:10) | video: Reuters

 

Australský pravicový extremista loni na jaře zabil v mešitě 42 lidí včetně tříletého dítěte, v centru na předměstí novozélandského Linwoodu pak dalších sedm lidí. Jeden člověk zemřel krátce po útocích v nemocnici, další pak letos. Dohromady má Tarrant na svědomí 51 mrtvých.

Brenton Tarrant, který v mešitách zabil 51 lidí, u soudu v novozélandském Christchurchi. (27. srpna 2020)Lidé se v novozélandském Christchurchi loučí s oběťmi teroristického útoku. (19. března 2019)
Obviněný Brenton Tarrant u soudu v Christchurch.

Lidé se v novozélandském Christchurchi loučí s oběťmi teroristického útoku. (19. března 2019)

 

„Vaše zločiny jsou tak strašné, že i když budete do smrti uvězněn, nebude to dost na potřebný trest a odsouzení. Podle mého soudu žádnou lítost s oběťmi nepociťujete,“ řekl Tarrantovi soudce Cameron Mander. Uvedl také, že útoky způsobily mimořádné ztráty a vycházely ze zvrácené a zhoubné ideologie.

Tarrant na mešitu a islámské centrum v Christchurchi na novozélandském Jižním ostrově zaútočil při pátečních modlitbách loni 15. března, na lidi střílel z poloautomatických zbraní. Svůj čin filmoval kamerou umístěnou na hlavě a živě z ní záběry vysílal na facebooku.

Čtvrtečním vynesením rozsudku skončilo čtyřdenní slyšení, během kterého přeživší a příbuzní obětí u soudu oživili vzpomínky na horor, který loni na jaře zažili.

Tarrant už dříve propustil své advokáty a dal soudci najevo, že před vynesením rozsudku nepronese závěrečnou řeč. Právník jmenovaný soudem uvedl, že Tarrant neoponuje trestu doživotního vězení bez možnosti podmínečného propuštění. Letos v březnu se tento muž ke svým činům přiznal.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/tarrant-christchurch-dozivoti-mesita.A200827_055517_zahranicni_bur

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments