Teroristu v Londýně zneškodňoval kuchař obřím klem z narvala. Propuštěný vrah postižené dívky běžel na pomoc zraněné
LONDÝN/PRAHA Hrdinové všedního dne. Tak označují lidé na sociálních sítích celou řadu očitých svědků, kteří v pátek zasáhli proti útočníkovi v centru Londýna. Zasahující přitom nevěděli, jestli na sobě útočník s atrapou bomby nemá skutečnou vestu s výbušninami. Osmadvacetiletému Usmanovi Khanovi se ‚hrdinové‘ postavili i s hasicím přístrojem nebo obřím klem z narvala.
Potyčka s teroristou se strhla u historické budovy Fishmonger’s Hall, v níž se konala konference určená pro bývalé vězně, kterou zaštiťovala Cambridgeská univerzita. Právě té se měl účastnit kromě dalších bývalých vězňů a studentů i útočník, osmadvacetiletý Usman Khan.
Během pěti minut muž, jenž už byl v minulosti odsouzen za plánování bombových útoků, pobodal kuchyňskými noži několik lidí. Dva z nich na následky zranění zemřeli. Khan poté vyběhl na most London Bridge, kde jej následně zpacifikovala skupina mužů, kteří teroristu strhli k zemi ještě před příjezdem policie.
Ke zvládnutí celé situace výrazně přispěli i další lidé, kteří jsou nyní na sociálních sítích označováni za hrdiny všedního dne.
Statečnost civilistů v pátek ocenil i britský premiér Boris Johnson a před ním také londýnský starosta Sadiq Khan. Upozornili, že civilisté se rozhodli muže zastavit nehledě na to, že měl na těle vestu s výbušninami. Londýnský starosta čin veřejnosti označil za „úžasné hrdinství“.
I proto se britská média v sobotu zaměřila na jejich totožnost. Kdo tedy na místě pomáhal?
Kuchař s klem z narvala i turističtí průvodci
Jedním z nich je podle serveru Daily Mail a dalších britských médií polský kuchař Luckasz, který v budově Fishmonger’s Hall pracoval. Krátce po útoku strhl ze stěny budovy dvoumetrový kel narvala a s jeho pomocí se snažil Khana zpacifikovat. Posléze za ním běžel i na most a spolu s dalšími dvěma muži se mu podařilo útočníka povalit na zem. Luckasz, který byl sám pobodán na ruce, patří k mužům zachyceným na videu, které koluje po sociálních sítích.
Amazing bravery. Medals all round. Although it’ll be interesting to see if one of these three brave men is also a prisoner on early release on license and if he’ll get treated the same as the others! #LondonBridgeAttack
https://t.co/FfeQqB1fzg— DorisJohnson (@jorisbohnson) November 30, 2019
Kromě kuchaře s klem útočníka na mostě naháněl i další muž vybavený hasicím přístrojem namířeným na Khana. Trojici doplňoval muž, který využil rozptýlení útočníka, a holýma rukama stále ještě ozbrojeného Khana povalil na zem.
V tu chvíli se na scéně podle Daily Mail objevila další trojice statečných. Dvěma z nich byli turističtí průvodci Thomas Gray a Stevie Hurst, kteří zrovna mířili k jednomu londýnskému hotelu, aby vyzvedli další klienty. Když viděli zápasící skupinu, vyskočili z auta a po zhodnocení situace se i oni zapojili do potyčky. Jeden z nich kopl útočníka do hlavy, zatímco druhý stoupl Khanovi na jednu z rukou, ve které držel útočník asi dvaceticentimetrový nůž. Druhý nůž měl prý Khan přidělaný k ruce lepicí páskou.
Následně se do potyčky zapojil muž, který byl později označen za britského dopravního policistu v civilu. Poté, co muž v obleku přeběhl silnici a přeskočil středový plot, aby se na místo dostal, chytil kuchyňský nůž a běžel s ním pryč od skupiny.
Na místo vzápětí dorazili policisté, kteří muže vyzvali, ať ustoupí, neboť se báli, že útočník má u sebe další zbraň. Posléze policisté Khana několika výstřely zastřelili, neboť se zdálo, že má na sobě vestu s výbušninami.
Propuštěný vrah postižené dívky zachraňoval zraněnou
Mezitím na místě útoku pomáhal i další muž, který se měl účastnit konference. Odsouzený vrah James Ford byl ve stejný den, kdy došlo k útoku, propuštěn z vězení a podle svědků pomáhal na místě zachraňovat ženu, která posléze svým zraněním podlehla. Ford byl v roce 2004 odsouzen na doživotí za brutální vraždu jednadvacetileté mentálně postižené dívky, odseděl si 15 let.
Amandu Championovou, jejíž mentální věk v době vraždy odpovídal zhruba 15 leté dívce, Ford nejprve uškrtil a posléze jí prořízl hrdlo. Mrtvou dívku policie našla poblíž jejího domova v hrabství Kent. Ford, který v té době pracoval v továrně, volal v měsíci po vraždě Championové celkem 45 krát na charitativní telefonní linku samaritánů a k vraždě se přiznal. Do chvíle, než pracovník organizace porušil deklarovanou mlčenlivost a Forda udal, neměla policie žádná vodítka.
Proti prohlášení tohoto muže za hrdinu se však pro server Daily Mail vymezila rodina zavražděné Amandy Championové. Její teta pro britský server uvedla, že nehledě na to, co se v pátek v Londýně stalo, se pořád jedná o chladnokrevného vraha, který bezdůvodně zabil postiženého člověka.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/hrdinove-pri-utoku-v-londyne-polsky-kuchar-s-dvoumetrovym-klem-z-narvala-i-brutalni-vrah-postizene-d.A191130_130114_ln_zahranici_ceh