Totální kolaps benešovské nemocnice kvůli kryptoviru. Náprava může trvat týdny, nefunguje žádný přístroj

Převoz pacientů z nemocnice v Benešově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Převoz pacientů z nemocnice v Benešově. | foto:  Petr Topič, MAFRA

BENEŠOV Provoz benešovské nemocnice ochromil počítačový kryptovirus, který v noci na středu napadl nemocniční počítačový systém. Nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace byly zrušené. Na nápravě pracují IT odborníci, nemocnice spolupracuje se specialisty na kybernetickou bezpečnost, řekl ředitel Roman Mrva. Případem se zabývá také policie.

Na nápravě intenzivně pracují IT specialisté. Kdy se problémy podaří vyřešit, není známo. Mrva připustil, že teoreticky by odstraňování problémů mohlo trvat i týdny, což je krajní možnost, kterou si nikdo nepřeje.

Nemocnice vyzvala pacienty, aby si k návštěvě vybrali jiné zařízení. Nemocniční areál je ve středu po zveřejnění informace v médiích neobvykle prázdný.

Lékárna v areálu benešovské nemocnice, jejíž provoz ochromil 11. prosince 2019...Areál benešovské nemocnice, jejíž provoz ochromil 11. prosince 2019 počítačový...

 

Jediným akcionářem Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov je Středočeský kraj, podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) se terčem útoku nestala žádná další krajská nemocnice. „Zatím o jiném zařízení nevíme,“ napsala dopoledne v SMS zprávě. Další krajské nemocnice jsou v Kladně, Příbrami, Mladé Boleslavi a Kolíně.

Výpadek začal ve 02:17 na chirurgické ambulanci, kde se zpomalovaly počítače, a v 02:50 již nebyly IT systémy funkční po celé nemocnici. Virus překonal bránu firewall a dva aktuální antivirovými systémy. „Napadl většinu serverů a pracovních stanic, jichž je 300. V současné době je významně omezen provoz nemocnice. Nelze spustit žádný laboratorní ani žádný jiný přístroj včetně počítačové sítě. V nemocnici zasedl operativně krizový štáb pro řešení nastalé situace,“ uvedl ředitel nemocnice Roman Mrva. V ordinacích podle něj nelze provést vyšetření, ambulantní specialisté přeobjednávají pacienty na jiné termíny.

Nemocnice zajistila náhradní provoz pro hospitalizované. O problémech informovala policii, záchrannou službu a zdravotnická zařízení v okolí. „Situaci máme pod kontrolou a jsou přijímána veškerá opatření pro co nejrychlejší obnovení běžného provozu tak, aby se omezení co nejméně dotklo pacientů,“ uvedla Pokorná Jermanová.

Nemocnici pomůže NÚKIB

Záchranná služba řeší převoz pacientů přes dispečink do okolních nemocnic v Příbrami, Říčanech, Sedlčanech a pražské Krči a posílila posádky tak, aby stíhaly časové dojezdy. Tajemník bezpečností rady kraje Luboš Navrátil informoval o situaci členy krizových štábů všech ostatních krajských oblastních nemocnic.

Mluvčí NÚKIB Radek Holý řekl, že se úřad snaží nemocnici kontaktovat. „Zjišťujeme konkrétní informace, co se stalo. Zatím je nemáme. Nabídneme nemocnici naši pomoc, jsme schopní tam i přijet a pomoci se zjišťováním. Potom jim doporučíme kroky, jak to napravit,“ uvedl Holý. Podle něj může nastat několik scénářů. „Pokud jsou data zašifrovaná, může být i pozdě. Kdyby měli data zálohovaná na discích oddělených od sítě a virus se tam nemohl rozšířit, později se data obnoví ze záloh. Pokud data zálohovaná nemají, může se to podařit rozšifrovat, ale také nemusí, což by v krajním případě mohlo vést ke ztrátě dat,“ uvedl Holý.

Mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková řekla, že situací v nemocnici se na základě zpráv z médií a sociálních sítí zabývají také policisté, a to jak kriminalisté z Benešova, tak specialisté z odboru kybernetické kriminality krajského policejního ředitelství. „Spolupracují s IT specialisty benešovské nemocnice. Zajišťují důkazy a provádějí další úkony trestního řízení, právní kvalifikace zatím nebyla stanovena,“ dodala.

Benešovská nemocnice má spádovou oblast se 120 000 obyvateli, v turistické sezoně je to až čtvrt milionu lidí. Poskytuje péči pacientům z Benešovska, z Votic, Vlašimi, Sedlčan, Sázavy a jejich okolí a z okresů Praha-východ, Praha-západ a Tábor.

ČTK

 

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/benesovskou-nemocnici-ochromil-kryptovirus-nefunguje-zadny-pristroj-vcetne-pocitacove-site.A191211_074916_ln_domov_ele

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments