V Německu si chleba neukrojíte. Do Británie neberte ani šroubovák

Na západ od hranic platí většinou přísnější zákony ohledně držení nožů, než je tomu u nás. Pokud se nepřizpůsobíme, můžeme tvrdě narazit. Kam si ostrého pomocníka vzít a kam raději nebalit ani rybičku?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pořádná pokuta nás třeba v Německu může čekat, když si vezeme na krájení chleba nůž nesprávných rozměrů. Mezi zakázané zbraně zde patří nože s pevnou čepelí delší než dvanáct centimetrů, vystřelovací nože s čepelí delší než 8,5 centimetru nebo oboustranně broušenou čepelí, tzv. pěstní nože (ty mohou mít pouze držitelé loveckých lístků nebo zpracovatelé kožešin) a jednoručně otvíratelné nože s pojistkou (motýlek, vystřelovák). Tyto nože se smějí vozit, respektive používat jen se zvláštním povolením a musí být v uzamykatelném pouzdru.

V Dánsku nože nemusejí být v uzamčených schránkách, ale nesmějí být připraveny k okamžitému použití. Je vhodné je vozit v kufru vozidla ještě v zavazadle.

Mezi zakázané patří motýlek, vystřelovací nože, nože otvíratelné jednou rukou, nože s délkou čepele nad dvanáct centimetrů a nože na první pohled zaměnitelné s jinými předměty. Zavírací nože do sedmi centimetrů délky jsou povoleny, pokud nemají v konstrukci pojistku pro zajištění čepele.

Na některá veřejně přístupná místa radši nenoste ani rybičku. Kdyby se při kontrole policistům nezdálo vaše vysvětlení, proč s sebou kudlu máte, klidně vás uvězní.

Rakušané jsou benevolentnější, zakázány jsou pouze nože s vystřelovací čepelí a nože s konstrukcí maskovanou či upravenou pro větší ranivý účinek. Zakázány jsou také boxery. Nože však nesmíte mít ve veřejných budovách, na veřejných akcích a ve školách.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/noze-zakony-zahranici-cizina-policie-bodne-zbrane-zakaz-pokuta.A200102_140332_kolem-sveta_taj

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments