Zákaz hidžábu v české škole není legitimní. Soud se zastal Somálky

Nejvyšší soud se zastal somálské dívky, která chtěla na střední zdravotnické škole v Česku nosit hidžáb. Zákaz muslimského šátku při teoretické výuce nemá žádný legitimní cíl. Česká republika musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů, rozhodl Nejvyšší soud.

Obvodní soud pro Prahu 10 zprostil Střední zdravotnickou školu v Praze 10 žaloby z diskriminace somálské dívky. Somálka tvrdila, že jí škola zakázala nosit šátek a tím ji nepřímo diskriminovala. (27. ledna 2017) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Verdikt je dostupný na elektronické úřední desce. Hidžáb je šátek, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdila, že pražskou Střední zdravotnickou školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku. Původně prý byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi.

Dívka se prostřednictvím žaloby domáhala omluvy a 60 000 korun. U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani Městského soudu v Praze neuspěla (celý text čtěte zde). Nyní se musí obvodní soud případem zabývat znovu, bude vázaný právním názorem Nejvyššího soudu. Podle něho dívka prokázala nepřímou diskriminaci v přístupu ke vzdělání, a to z důvodu náboženství.

Advokátku dívky Radku Korbelovou Dohnalovou rozhodnutí potěšilo, je to prý důležitý vzkaz, že Listina základních práv a svobod platí a že po 30 let od pádu totality trvá svoboda myšlení a vyznání. „Je důležité pro nás pro všechny, aby nikdo neurčoval, co si máme myslet, co máme vyznávat, co máme nosit na sobě, pokud to někoho skutečně neohrožuje,“ řekla advokátka. Bližší informace k tomu, kde dnes klientka žije a co dělá, neposkytla.

Ředitelka školy Ivanka Kohoutová v pátek řekla, že rozhodnutí soudu zatím nebude komentovat, protože ho ještě neobdržela. Ministerstvo školství se zatím k verdiktu nebude vyjadřovat. S rozhodnutím soudu se musí nejprve seznámit, teprve potom jej může komentovat, uvedla mluvčí úřadu Aneta Lednová.

Ombudsmanka Anna Šabatová rozhodnutí vítá. Na stranu dívky se postavila už dříve. „Současně je mi ale té studentky líto, protože se práva domáhá už šest let a tímto rozhodnutím pro ni věc ještě stále nekončí. Tento případ dokládá, jak těžké a náročné je pro oběť diskriminace domáhat se spravedlnosti,“ uvedla pro iDNES.cz.

„Viděli jsme, jak se islám chová v Británii“

Podle předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury je rozhodnutí Nejvyššího soudu vítězstvím politického islámu v Česku. „Hnutí SPD se v žádném případě s tímto postojem nesmiřuje. A připomínám, že ve Sněmovně jsou dva návrhy zákonů z pera SPD,“ komentoval. První navrhuje zakázat nikáb a burku, druhý propagaci islámské ideologie. „Jsme přesvědčeni o tom, že islámská ideologie je nesnášenlivá, radikální a nepřizpůsobivá,“ dodal.

„Přesně před týdnem jsme ve Velké Británii v Londýně viděli, jak se islámské náboženství chová ke svým přátelům. Odměňuje je kudlou. Nyní se k přátelství s islámským náboženstvím přihlásil Nejvyšší soud. Gratuluji,“ reagoval bývalý předseda Bloku proti islámu Martin Konvička.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/hidzab-rozsudek-soud-cesko.A191206_100654_domaci_remy

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments