MIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTI A HROZBY TERORISMU V ČR II
Tvrzení, že „u nás se nemůže nic takového stát“ slýcháme, bohužel až příliš často a přesto, že nám bezprostředně asi nehrozí riziko velkého teroristického útoku, bezpečnostní mimořádné události se rozhodně ČR nevyhýbají a naši občané jsou hrozbám vystaveni také i při svých cestách do zahraničí.
Připravili jsme seminář, kde se s předními odborníky v bezpečnosti budeme zabývat problematikou hrozeb terorismu a mimořádnými událostmi v ČR a dotkneme se i řady citlivých témat.
Program:
- BEZPEČNOSTNÍ HROZBY V ČR
- OCHRANA MĚKKÝCH CÍLŮ A VEŘEJNÝCH PROSTRASTVÍ
- EVAKUACE VERSUS INVAKUACE
- OPATŘENÍ NA OCHRANU MĚKKÝCH CÍLŮ A PRACOVNÍKŮ VE VEŘEJNÝCH SLUŽBÁCH
- NOVINKY V OBLASTI BEZPEČNOSTNÍCH TECHNOLOGIÍCH SOUVISEJÍCÍ S MÚ
- PSYCHOLOGICKÁ PRÁCE V PŘÍPADĚ MIMOŘÁDNÝCH UDÁLOSTÍ, ALE I ZABRÁNĚNÍ ŠÍŘENÍ STRACHU A PANIKY
Z akce bude pořízena fotodokumentace.
PROGRAM SEMINÁŘE
Přednášející:
Jan Schneider
Signatář Charty 77 a spolupracovník skupiny The Plastic People Of The Universe. V roce 1993 získal Cambridge Certificate in Religious Studies. Po roce 1990 působil ve zpravodajských službách ČR a zastával i funkci ředitele Kanceláře Rady vlády ČR pro zpravodajskou činnost. Od roku 2005 působí jako nezávislý bezpečnostní analytik a publicista. Pravidelně přispívá do Lidových novin, České pozice, komentuje bezpečnostní události pro ČT.
Přednáška
BEZPEČNOSTNÍ HROZBY V ČR
- Bezpečnostní hrozby a rizika
- Analytické deformace
- Chybné, paradoxní a efektivní reakce
Přednášející:
JUDr. Tomáš Koníček
Celou svou profesní kariéru zasvětil prevenci kriminality, ochraně majetku a osob, řešení krizových situací a ochraně měkkých cílů v bezpečnostních složkách státu (MV a Policie). Je spoluautorem celostátního programu Bezpečná lokalita. Je předsedou Technické normalizační komise č. 148 Prevence kriminality a ochrana obyvatelstva při ÚNMZ, spoluautorem norem v oblasti prevence kriminality CEN/TC 325. Dr. Koníček je autorem a spoluautorem řady odborných publikací a metodik v oblasti bezpečnostních standardů řešení krizových situací.
Přednáška
BEZPEČNOSTNÍ HROZBY A OCHRANA MĚKKÝCH CÍLŮ V ČR
Přednášející:
Mgr. et Mgr. Pavel Krčílek
V minulých letech působil jako specialista pro bezpečnost a krizový management ve společnosti T-Soft a.s. i jako člen studentského týmu Střediska bezpečnostní politiky CESES FSV UK. Již od studií spolupracuje s odborem bezpečnostní politiky, nyní Centrem proti terorismu a hybridním hrozbám MVČR.
Stál u zrodu bezpečnostních konceptů crowded places a ochrany měkkých cílů, stejně tak jako např. invakuace, kterým se věnuje aktivně i nadále. Mimo jiné se zabývá otázkami krizového řízení, terorismu, radikalizace či problematikou aktivních útočníků či CBRNe. Spolupracuje např. s GŘ HZS ČR v rámci pilotního projektu na ochranu míst s velkou koncentrací osob či v rámci ČČK Praha 1 na projektu invakuace a invakuačních plánů. V neposlední řadě velmi úzce spolupracuje s elitními policejními útvary v rámci námětových a taktických cvičení.
Přednáška
OCHRANA MĚKKÝCH CÍLŮ – různé pohledy:
- Pojmové vymezení (měkké cíle v širším kontextu)
- Geneze bezpečnostní problematiky ochrany měkkých cílů
- Zahraniční inspirace aneb nejsme v tom sami
- Převedení konceptu do praxe – útoky na měkké cíle/modus operandi
- Nouzové postupy optikou jednotlivých útoků
- Invakuace (tak trochu jiná evakuace)
- Specifické aspekty přípravy a výcviku zásahových složek
- Quo vadis měkké cíle?
Přednášející:
Veronika Fáberová
Působí v oblasti komerční bezpečnosti téměř už 30 let. Je předním odborníkem v oboru komerční bezpečnosti. Věnuje se poradenství a oborovému vzdělávání především v oblasti ochrany měkkých cílů a prevence kriminality s tímto související.
Založila a nyní vede společnost Doverville, s.r.o., která se věnuje bezpečnostnímu poradenství a vzdělávání.
Přednáška
OCHRANA MĚKKÝCH CÍLŮ A PRACOVNÍKŮ VE VEŘEJNÝCH SLUŽBÁCH
Poslední dobou se množí útoky na pracovníky ve veřejném sektoru. Ať už jde o nárůst slovní agrese, nebo brutalitu napadení. Když hovoříme o ochraně měkkých cílů, pojďme se společně podívat čemu všemu jsou vystaveni lidé, kteří zde pracují? A jaká opatření můžeme přijmout?
Přednášející:
Mgr. Tibor A. Brečka, MBA
Člen České psychoterapeutické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Lektor psychologických a etických předmětů. Působí jako externí odborný asistent na katedře zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, Newton College Praha, Bankovní institut Vysoká škola a je doktorand na 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Dříve působil i na Policejní akademii ČR v Praze a Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. Zabývá se problematikou forenzní psychologie, psychologie katastrof, krizovou komunikací a komunikací rizika. Spolupracuje s Policií ČR, Hasičským záchranným sborem ČR, Zdravotnickou záchrannou službou, Armádou ČR a dalšími bezpečnostními subjekty.
Přednáška
KOMUNIKACE V RÁMCI MIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTI
Co je „komunikace rizika“? Jako komunikovat „toxické“ informace? Fenomén HOAX a FAKE NEWS – jak a proč fungují a jak je rozpoznat?
Organizační pokyny
ČAS A MÍSTO:
27. 09. 2018 | 09:00 - 15:00 | Hospodářská komora ČR, Florentinum
8:30 hod.
09:00
15:00
Automobilem příjezd po pražské severojižní magistrále. Do podzemních garáží Florentinum se vjíždí z ulice Na Florenci.
Další možnost střednědobého parkování Parkoviště na Florenci, více informací ZDE.
V docházkové vzdálenosti asi 5 minut k dispozici parkoviště Millennium, rezervace na ZDE.
Pro účastníky je zajištěno občerstvení v průběhu celého dne.
Metro – metro B stanice Náměstí Republiky, metro C stanice Florenc
Tramvaj – č. 2, 3, 6, 14, 24, 26 stanice Masarykovo nádraží
Vlakem – Masarykovo nádraží